DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Australský ovčák a sheltie - psí smečka z Peček

Vystavujeme sheltii, šeltii, šelmyii

ČÁST I. - příprava nasucho

Pokud chcete nějakou zásadní radu, asi vás malinko zklamu. Moje plány zhatil coronavir, tak vám mohu poreferovat jen z jedné jediné výstavy - ano tak málo zkušeností jsme zatím získali, ale i to třeba bude někomu stačit ;)

Začalo to jednoduše přihláškou a zasláním korunek - do té doby jsem byla relativně v klídku, protože australáckou předváděčku důvěrně znám... já s žalukem až v krku, otrávený Armísek a manžel plný radosti, že musí mezi pejskaře a při předávání cen již téměř nadšený. Ano, přiznejme si, Armis je krásný pes, který by si jistě zasloužil, aby se mu panička více "výstavně" věnovala. Ale zpět k tématu. Předváděcí vodítko mi zaslala moje úžasná paní chovatelka z Moravského srdce a já ho za úplatu poprvé navlékla Orčovi na krk. Tady mohu poradit jen to, aby bylo přiměřeně tenké, protože šelmyje není vlkodav, zbytečně se  nezabývejte ozdobami, protože mohou psa tížít, no a zkrátka některé pesuny to prostě budou řešit.Barva buď podle srsti, aby splynula nebo naopak řádivá, pokud si troufnete. Já preferuji umírněnost = světlešedá tkanička. Figurant se po navléknutí tvářil statečně, tak po pár postojích za žrádlo, pokusů o běh v kroužku a pár obratech, jsem naznala, že zbytek doladíme, protože se poprvé prostě jen půjdeme kouknout. Ale pozor, pokud máte v plánu vystavovat a vystavovat a zase vystavovat, tahle fáze se nesmí podcenit ani urychlit. Doporučuji obejít pár výstav, pustit youtubko, přihlásit se na seminář a co je taky moc dobré, přečíst si knížku Františka Šusty Vystavování je hra. Moc mi pomohla k pochopení vedení psa a tvarování postoje, i když k realizaci, jak jste si mohli všimnout, je tuze dááááleko :D

ČÁST II. - příprava nasucho, za to s povely

Je moc důležité doladit, před vlastní výstavou, ještě pár věcí, které jsem vám nepopsala v první části. Bez nich to nebude ono a pokud vaše šeltička není rozjívené štěně, u rozhodčího neprojdou, pokud nebudou perfektně provedené.

Upozorňuji - každý trénink výstavních dovedností musí začít nasazením výstavního vodítka. Pes velmi přesně rozlišuje, co se bude dít. Každá část výcviku musí mít neměnné pravidlo a svůj povel - např. POSTOJ, KLUS, ZOUBKY, STOP, READY, UP, KULIČKY :D (pochopitelně u psa).

1) klus ve výstavním kruhu - u tohoto plemene je kladen důraz i na pohyb, pes se předvádí v klusu - to odpovídá cca vaší rychlé chůzi. Je důležité, aby pesuna vedle vás neskotačil, neposkakoval nebo se nepližil, nic z toho nevypadá dobře. Doporučuji trénovat někde na volné ploše a nezapomenout, že se nejen krouží ve vyhrazeném prostoru ( pes musí zvládlout plynule zatáčet), ale také při předvádění jednotlivců musí zvládnout pohyb vedle vás od rozhodčího v rovné přímce tam a zase zpět, tzn. s ostrým obratem. Já to trénuji pomocí 4 kuželů - buď kolem nich kroužíme nebo použiju 2 a  běháme jen "tam - otočka na místě - a zase "zpět. Kužely jdou nahradit čímkoliv, ale ve sportovních potřebách stojí pár korun a dají se využít na různé šelmyjí hrátky ;) Povely - klus, stop, toč (left).

2) Výstavní postoj - to raději koukněte na fotky někde na netu, než se tu zamotám do složitého popisu. Nepomínejte, že psa neučíte stát na pamlsek, který držíte v ruce, ale na ruku, kterou držíte před ním v určité vzdálenosti a výšce (kvůli uším, aby se nepřeklápěly dozadu a pes nestál s vyvrácenou hlavou) s nějakým gestem (já mám třeba prsty do špetky, ale může to být cokoli) a teprve až stojí, pochválíte a pak odměníte. Povely - postoj.

3) Stop - zastavení na povel na místě - to jediné můžete cvičit kdekoli. Jde ve výsledku o to, aby pes na povel zastavil na místě a nerval se vám na tenkém výstavním vodítku někam dopředu... Povely - stop.

4) Prohlídka na stole - ano, šeltička se na prohlídku vysazuje na stůl před rozhodčího, protože je tak malá, že to zkrátka jinak nejde. To znamená, že pes musí vědět i v tomto případě, co se bude dít. UP - je u nás povel, který používám na jakýkoli zdvih do náruče, tedy i na stůl. Trénovala jsem to, jak jinak na pamlsky. Některé šeltičky prostě manipulace nemají rády, tak i tohle se nesmí podcenit. UP znamená nahoru a přijde odměna - nic víc, nic míň. Musí vědět, že stůl je prima. Jo a nezapomeňte na nějakou podložku, aby to neklouzalo, klidně složený ručník nebo guma do sprchy. Ostatní manipulac na stole se učí od malého dotyku, přes pootevření tlamičky nebo hlazení kdekoli po těle po malých krůčcích, každý krok se odměňuje a opakuje stejný povel (výběr slova je na vás). Aź to zvládne od vás, požádejte partnera, kamarády, muže, ženy, staré, mladé - prostě varianty ;) Nezapomeňte ani na to, že se pejskům hledá čip a měří výška (my trénovali s pomocí klacíku od přiblížení k tělu pejska až po dotyk na zádech nebo pod krkem - samo s odměnami. Kdo jste na fb, doporučuji skupinu Doma se psem, kde ti nejlepší trenéři v krátkých videích tyto manipulace (mj.) ukazují. Povely - up a pak už cokoli, co vymyslíte, já si vystačím s ready a zoubky.

5) Přechod z postoje do klusu - bezva posáno v knížce, kterou jsem zmiňovala na začátku. Nechci dělat reklamu, ale nic lepšího jsem nenašla. Pokud se podíváte na stránky nakladatelství Plot, tak myslím, že v ukázce z knihy je právě tato část ;)

Jak vidíte, jde především o vaši trpělivost, dobré pamlsky a trénink. Pro psa je výstava zkrátka výcvik, jen pro vás je tp přehlídka krásy :) Na to nikdy nezapomínejte...pes vám nevidí do hlavy a zvláště u našich šelmiček je důležitý klid a pohodička, aby nevymýšlely bejkárny ;) A nezoufejte, dá se to zvládnout za poměrně krátký čas - jsou to MOC chytré potvůrky!